جسله شورای کشاورزی استان عوزستان امشب با حضور رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری و با محوریت طرح ۵۵۰ هزار هکتاری برگزار شد.

علی آقا محمدی رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری امشب در نشست شورای کشاورزی استان با بیان اینکه فعالیت‌هایی که در طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری انجام‌ شده قابل‌تقدیر است، اظهار کرد: بخش کشاورزی را باید به‌عنوان بخشی کاملاً اقتصادی و از پایه‌های امنیت کشور حساب کنیم؛ پایداری کشاورزی برای ما کلیدی‌ترین مسئله است؛ مقصود از پایداری، پایداری معیشتی نیست بلکه مقصود میزان سودی است که اقتصاد پردرآمد منجر شود.

صادرات بی‌رویه کشاورزی را نابود کرد

وی افزود: آنچه در کشور کشاورزی را نابود کرد واردات بی‌رویه و بازی با نرخ ارز بود و در این میان تنها محصولات کشاورزی هستند که نه تعرفه و نه محدودیت و تحریمی برای واردات آنها وجود دارد.

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری در پاسخ به برخی بحث‌های مطرح شده در جلسه مبنی بر ضرورت اصلاح برخی قوانین در حوزه بهره‌برداری، گفت: تغییر قوانین امر ساده‌ای نیست اما زمانی که طرحی ارائه می‌شود قطعاً پیش‌بینی تغییر و اصلاح برخی قوانین نیز دیده می‌شود.

آقا محمدی با بیان اینکه یکی از نعمت‌هایی تحریم این است که ایجاد اراده می‌کند و در جنگ نیز ما را به استقلال نظامی رساند، عنوان کرد: در زمینه اقتصاد اگر بخواهیم استقلال داشته باشیم باید اقتصاد کشاورزی را اصلاح کنیم و این کار را باید از خوزستان آغاز کرد.

وی بیان کرد: در حوزه کشاورزی فعالیت‌های دانش‌بنیان انجام‌نشده و سازوکار آن تعیین نشده است؛ برای این منظور از معاونت فناوری ریاست‌جمهوری درخواست شود سیستم‌های دانش‌بنیان کشاورزی را مطابق با استاندارهای جهانی را در استان برنامه‌ریزی کند.

آقا محمدی در رابطه با تأمین اعتبار فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری، گفت: قرار است مبالغی اختصاص داده شود و امیدوار هستیم اعتبار فاز دوم تأمین شود.

اولویت آغاز فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری با شهرهای شمالی باشد

غلام‌رضا شریعتی  در ادامه این جلسه با اشاره به عدم پیش‌بینی ۷ شهر شمالی استان در فاز یکم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری، اظهار کرد: طراحی کانال یک و دو آب‌رسانی طرح به عهده سازمان آب و برق بود و ازآنجایی‌که این شهرها در مناطق کوهستانی بود پیش‌بینی آن‌ها در طرح هزینه‌بَر بود.

وی بابیان اینکه تنها محل درآمد این شهرها کشاورزی و دامداری است، افزود: کل مساحت این ۷ شهر که در فاز دوم پوشش داده می‌شود ۴۷ هزار هکتار است و این در حالی است که مساحت زمین های کشاورزی برخی از شهرهای موجود در فاز اول طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در شهرهای جنوبی بین ۳۰ تا ۵۰ هزار هکتار است.

استاندار خوزستان عنوان کرد: به‌منظور حفظ تعادل و توازن منطقه‌ای در رشد جوامع مختلف اولویت شروع فاز دوم از شهرهای شمالی (ایذه، باغملک، هفتکل، الوار گرمسیری، شیهون دزفول و…) باشد.

شریعتی بیان کرد: با اجرای طرح آب‌رسانی شرق، آب شرب و کشاورزی مردم شهرهای ایذه، باغملک، رامهرمز، هفتکل و… را تامین و ۲۵۰ روستا تحت پوشش خود قرار می‌گیرد.

وی با تأکید بر ساماندهی شبکه آبیاری کشاورزی استان، عنوان کرد: علاوه بر طرح ۵۵۰ هزار هکتاری حدود ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به‌صورت سنتی آبیاری می‌شوند که این روش آبیاری سبب پایین آمدن بهره‌وری می‌شود.

شریعتی با اشاره به کیفیت محصولات کشاورزی در استان بیان کرد: گندم ما مورد تائید کشور ایتالیا قرار گرفت و به آن صادر شد.

اختصاص تنها ۶۰ درصد از بودجه مقابله با ریزگرد به خوزستان

وی در رابطه با فعالیت‌هایی که در رابطه با مقابله با ریز گردها و عنایت‌های مقام معظم رهبری در تصویب اعتبارات برای استان گفت: اعتباری که دولت در سال ۹۵ برای مقابله با ریزد گردها در سال ۹۶ برای خوزستان مصوب کرد تنها ۵۵ تا ۶۰ به استان داده شد و مابقی به استان‌های دیگر داده شد.

درخواست از رهبر برای سفر به استان

شریعتی افزود: در حالی بودجه ریز گرد در سال ۹۵ در دولت پیشنهاد نشده بود بلکه بحث در مجلس شد که سبب اختصاص این اعتبار به استان شد؛ در سال ۹۶ که می‌خواستند بودجه ۹۷ را بنویسند، تفسیری که از موافقت مقام معظم رهبری برداشت می‌شد نشان می‌داد این بودجه فقط برای استان خوزستان است.

وی بابیان اینکه با این بودجه شبکه برق استان به پایداری رسید، گفت: دو دستگاه ILS برای فرودگاه اهواز تعریف شد که روز گذشته از بندرعباس برای اهواز بارگیری شد؛ این دستگاه امکان نشست هواپیما در شرایط گردوغبار در فاصله یک هزار و ۵۰۰ متری می‌رساند.

شریعتی بابیان اینکه اکنون بخش زیادی از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در استان اجرایی شده و این طرح از منویات مقام معظم رهبری است، عنوان کرد: از مقام معظم رهبری درخواست دارم بار دیگر به استان خوزستان سفر کند.

تکمیل فاز اول طرح ۵۵۰ هزار هکتاری ۳۰۸ میلیارد تومان نیاز دارد

فرهاد ایزد جو مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان نیز اظهار کرد: به‌منظور تکمیل فاز اول طرح مبلغ ۳۰۸ میلیارد تومان تائید و آماده پرداخت است.

وی افزود: برای شروع فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری حدود ۱۰ هزار و ۶۷۴ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که انتظار می‌رود اختصاص داده شود.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان بیان کرد: اگر از ۲۰ هزارو ۶۰۰ هکتار در فاز اول که در دست اجرا داریم اگر ۳۰۸ میلیارد تومان پرداخت شود می‌توان آن‌ها را تکمیل کرد.

خوزستان ۷ سال مقام اول تولید گندم را دارد

کیخسرو چنگلوایی رئیس جهاد کشاورزی خوزستان نیز در این جلسه با بیان اینکه حدود یک‌میلیون و ۲۳۶ اراضی آبی داریم، اظهار کرد: ۱۶ میلیون تن تولیدات کشاورزی خوزستان و ۱۳۸ نوع محصول کشت می‌شود و سرانه تولید محصولات کشاورزی در استان ۳ هزارو ۴۰۰ کیلوگرم است درحالی‌که در کشور یک هزارو ۵۵۰ کیلوگرم است.

وی افزود: خوزستان مقام اول کل تولیدات باغی، دامی، شیلاتی، زراعی و زنبورداری را دارد؛ در حوزه محصولات کشاورزی ۱۳٫۳ محصولات در استان تولید می‌شود.

رئیس جهاد کشاورزی خوزستان گفت: حدود ۱۷٫۸ درصد کل محصولات گندم، کلزا و شلتوک کشور در استان تولید می‌شود؛ ۷ سال استان مقام اول تولید گندم را دارد و گندم ۱۱٫۵ میلیون نفر را تأمین می‌کند.

چنگلوایی بابیان اینکه ۴۵ درصد شکر کشور در خوزستان تولید می‌شود، عنوان کرد: شکر موردنیاز ۳۱ میلیون نفر در خوزستان تولید می‌شود.

وی عنوان کرد: اعتباری که به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری داده شد ۱۸ و نیم برابر اعتباراتی است که ۵۰ سال گذشته به بخش آب‌وخاک کشور اختصاص داده شد.

 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای ایران زانتا محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.