مسلما بازی استقلال و ذوب‌آهن در یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا بسیار جذاب خواهد بود و انتظار می‌رود شاهد نبرد نزدیکی بین دو تیم باشیم. از یک سو استقلال شرایط فوق‌العاده خوبی دارد، اما از سوی دیگر امیر قلعه‌نویی هم به خوبی از زیر و بم تیم سابقش مطلع است. دو تیم در لیگ حسابی همدیگر را رصد کرده‌اند، اما شاید قصه لیگ قهرمانان آسیا فرق داشته باشد. در این مطلب آمار و ارقام به جا مانده از استقلال و ذوب‌آهن در پایان مرحله گروهی این تورنمنت را با هم مقایسه می‌کنیم.

استقلال با کسب ۱۲امتیاز صدرنشین گروه چهارم شد و صعود جانانه و مقتدرانه‌ای از گروه موسوم به مرگ داشت، اما ذوب‌آهن با کسب فقط ۷امتیاز، یکی از ضعیف‌ترین تیم‌های صعودکرده به یک‌هشتم نهایی محسوب می‌شود. در فاز هجومی وضع استقلال آشکارا بهتر است. آنها در دور گروهی ۹گل زده‌اند، در حالی که ذوب‌آهن تنها موفق شده است شش گل به ثمر برساند. عجیب اینکه آمار شوت داخل چارچوب هر دو تیم ایرانی ضعیف است؛ به این معنا که استقلالی‌ها ۲۳بار و ذوبی‌ها ۲۲بار توپ را به سمت چارچوب دروازه رقبا شلیک کرده‌اند.

در بخش دفاعی هم استقلال وضع بهتری دارد. این تیم در گروه مرگ ۵گل خورده، اما ذوب‌آهن ۸گل دریافت کرده است. همچنین شاگردان شفر در این شش مسابقه ۷۳تکل موفق داشته‌اند، در حالی که این عدد برای تیم قلعه‌نویی ۶۶تکل موفق بوده است. البته استقلالی‌ها در مجموع ۳۰۹دوئل را برده‌اند، در حالی که ذوبی‌ها در ۳۲۱دوئل موفق به پیروزی شده‌اند.

در حوزه ارایه بازی مالکانه اما آمار دو تیم قابل مقایسه نیست. شاید جالب باشد بدانید استقلال در دور گروهی مجموعا ۲۲۴۹پاس سالم داشته، در حالی که ذوبی‌ها ۱۵۲۰پاس سالم بین هم رد و بدل کرده‌اند. این یعنی استقلال به طور متوسط در هر بازی ۳۷۴پاس صحیح داده، اما ذوب‌آهن در هر مسابقه به طور میانگین ۲۵۳ پاس را به ثبت رسانده است. همچنین بد نیست بدانید استقلالی‌ها در دور گروهی ۲۶۴ پاس بیشتر از بازیکنان رقیب سنتی‌شان یعنی پرسپولیس به هم داده‌اند. در تعداد دریبل‌های موفق هم استقلال با نسبت ۷۰ به ۴۳ بهتر از ذوب‌آهن بوده است.

سرانجام اینکه آبی‌ها در دور گروهی ۱۰۲بار خطا کردند و ۶۶خطا گرفتند، در حالی که بازیکنان ذوب‌آهن در شش بازی این مرحله مجموعا ۶۷خطا کرده‌اند و ۸۴ خطا گرفته‌اند تا حداقل در این زمینه عملکرد بهتری نسبت به تیم شفر داشته باشند. استقلالی‌ها در این مرحله ۸اخطارگرفتند و ذوبی‌ها ۵بار با کارت زرد داور مواجه شدند.

 

 

 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای ایران زانتا محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.